Karton Çanta

karton çanta bilinen poşetin kağıt baskılı halidir. Üzerinde firma bilgileri olduğundan kullanıcılar farkında olmadan reklamınızı yapar. Karton çantalar bilinenin aksine kısa ömürlü değildirler.
Kullanma süreleri daha uzundur. Karton çantalarda tasarım sade olmalıdır. karton çanta çeşitleri, dik, yatay, körüklü ve körüksüz modelleridir. Tamamen müşterinin isteği üzerine şekillenirler. kullanılan kağıt karton, kraft ve kuşe kağıttan imalat yapılır. en ideali 250 gr ve üstü kalınlıkta kağıtların kullanılmasıdır.
Kalın gramaj kağıtların kullanılma sebebi çantanın daha kaliteli olmasıdır. En uygun fiyatlı olan karton çantalar ise kroma kartondan yapılır. bu kartonun dışı baskı yapılan yönü beyazdır. İçi ise, gridir ve baskı yapılamaz. Kroma karton piyasada çok kullanıldığı için uygun fiyattadır. Fakat önemli olan nokta çantanın içine girecek olan ürünün ağırlığıdır. Buna göre de kağıt ağırlığına göre seçim yapılır. Karton çantalar baskıya girmeden önce ebatlanarak kağıt ayarlanır. Çantanın katlanmamış hali ortaya çıkarılır. bu şekilde baskıya girer ofset baskı yapılır. istenilirse lak uygulamasıda yapılır.

karton çanta çift taraflı basılcak ise diğer tarafa vernik atılarak baskının ön yüze geçmesi önlenir. Kağıdın lazer kesimi işlemi ve yapıştırma işlemi yapılarak kurumaya bırakılır. Kuruması biten çantanın körüğü açılır. içine takviye için kartonlar eklenir. Daha sonra sap olarak kullanılacak malzeme yerleştirilerek üretim tamalanır. Karton çanta için lak uygulaması çok şık bir görüntü vermektedir. lak uygulaması ile karton çanta etkileyici olur. bu ekstra uygulamalar müşterinin isteğine bağlıdır. karton çanta üretmek baskı aşamalının inceliğinden dolayı tecrübe gerektirir.