Broşür

Broşür hedef kitleyi bilgilendirmek, ürün veya hizmeti anlatmak, reklam yapmak için kullanılır.
Az sayılı syfalar olarak baskı yapılır. en fazla 2 veya 4 sayfa hazırlanır. Gazete içlerinde ve kalabalık bölgelerde dağıtım yapılması nedeni ile broşürler etkili bir reklam aracıdır. Broşür reklamında tasarım çok önemlidir. çünkü dağıtılan broşürün amacı reklam yapmaktır. tasarım ne kadar etkileyici olursa yapılan reklamdan alınan geri dönüş o kadar fazla olacaktır. Broşür baskısı genelde 115 130 150 ve 170 gr mat veya parlak kuşe kağıdına ofset baskı yapılır. Böylece ortaya kaliteli ve etkili bir reklam aracı olan broşürler çıkmaktadır. Broşürlerde ölçü olarak genelde A4, A3 veya A5 kullanılır. tabiki broşür ölçüsü için müşterinin istediği özel ölçüler için de üretim yapılabilmektedir

Broşürlerde kırım yani katlama da yapılabilmektedir broşür kırımı müşterinin kullanım amacına göre ölçülendirilir broşürler tasarımlarında çok fazla resim kullanılmaktadır. bu resimler ve grafk çizimler broşür tasarımını ilgi çekici hale getirmektedir. broşür baskısı çift taraflı yapılacaksa kağıt gramajı en az 130 ve üstü olmalıdır. Tek taraf baskılarda ise 115 gr yeterlidir fakat kaliteyi arttırmak için daha kalın gramajda kullanılabilir. kalın kağıt kullanılan broşürler müşteri üzerinde kaliteli bir hava yaratır. Az sayfalı ve yüksek adetli olduğundan broşür baskıları çok ekonomik bir reklam aracıdır.
Broşür ile yapılacak reklamın etkili olması için matbaanın grafik tasarım ekibinini etkili bir broşür tasarımı hazırlamalıdır.

Ofset baskı ile sınırsız renkli baskı yapılması işin kalitesini arttıracaktır. Broşürler ne kadar yüksek adet baskıya girerse o oranda fiyatlar daha ekonomik olmaktadır. en küçük A5 boyutunda veya A5 kağıdının yarısı kadar yani a6 olarak da baskı yapılabilir. Broşür baskısı ile yapılan reklamda en iyi geri dönüşü almak için etkili bir tasarım ve ofset baskı yeterlidir. Ofste baskıda broşür baskıları en etkili baskı olarak bilinir.